Spółdzielnia Mieszkaniowa
w Swarzędzu

62-020 Swarzędz
ul. Kwaśniewskiego 1


e-mail:
zarzad@sm-swarzedz.pl

www.sm-swarzedz.pl

 
Telefony:

  (+48) 61 817 40 61 (sekretariat), 
  (+48) 61 817 40 11 (centrala)
  Fax: (+48) 61 817 40 93

Archiwum » 2011 »

Zakaz palenia na klatkach schodowych!

Mieszkańcy wolą palić na klatce schodowej żeby nie dymić w domu…

    Spółdzielnia Mieszkaniowa przystępuje do uaktualnienia regulaminów w niej obowiązujących. Pierwszym z nich będzie Regulamin Porządku Domowego, w którym dopisany zostanie Zakaz palenia papierosów na klatkach schodowych.

    Klatka schodowa jest przestrzenią użytkowaną wspólnie i nie można w niej palić papierosów. Nasilają się skargi mieszkańców, których sąsiedzi regularnie wykorzystują klatkę schodową jako palarnię, a nierzadko również jako kawiarnię i budkę telefoniczną. Potrafią palić na klatce kilkanaście razy dziennie, w tym czasie popijając kawę i prowadząc głośne rozmowy telefoniczne, których zmuszeni są słuchać sąsiedzi. Niedopałki bardzo często gaszone są na schodach, a nawet ścianach. Palące się jeszcze papierosy wyrzucane są do kratek wycieraczek przed klatkami lub na trawnik i krzewy przed oknem.

    Kuriozalny jest powód palenia na klatce schodowej – żeby nie nadymić, nie nasmrodzić u siebie w domu i oczywiście nie truć członków własnej rodziny. To, że truje się sąsiadów oraz ich dzieci i pozostawia wdzierające się do innych mieszkań kłęby dymu na klatce schodowej, najwyraźniej nie jest już tak istotne. Ba, osoby palące często nie rozumieją oburzenia sąsiadów, a przecież gdyby palenie im samym nie przeszkadzało, paliliby we własnym domu. Palacze nieco bardziej „kulturalni”, używający popielniczek, pozostawiają je najczęściej na klatkach wraz z ulatniających się z nich niemiłym zapachem; dlaczego nie ustawiają tych „odświeżaczy powietrza” we własnym mieszkaniu?

    Kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku Jacek Jassem, który jest autorem projektu ustawy o całkowitym zakazie palenia w miejscach publicznych, w wywiadzie dla Gazety.pl poparł wewnętrzne uregulowania w tym zakresie: „W ustawie skupiliśmy się przede wszystkim na miejscach, gdzie gromadzi się dużo ludzi: barach, restauracjach, uczelniach. (…) Problem palenia na klatce w bloku to bardziej kwestia kultury niż prawa. Ale to nie znaczy, że ustawy nie można rozszerzać - mogą to robić administratorzy i właściciele budynków wprowadzając do regulaminów odpowiednie przepisy”. W regulaminach innych spółdzielni i wspólnot znajdują się już zapisy o całkowitym paleniu papierosów na klatkach schodowych, a także w piwnicach, pralniach, suszarniach, wózkarniach, windach, a nawet na balkonach.