Spółdzielnia Mieszkaniowa
w Swarzędzu

62-020 Swarzędz
ul. Kwaśniewskiego 1


e-mail:
zarzad@sm-swarzedz.pl

www.sm-swarzedz.pl

 
Telefony:

  (+48) 61 817 40 61 (sekretariat), 
  (+48) 61 817 40 11 (centrala)
  Fax: (+48) 61 817 40 93

Archiwum » 2009 »

Niecodzienne orędzie

        Na stronie internetowej Swarzędza pojawiły się informacje, w których Urząd Miasta „uprzejmie przypomina”, że do 30 grudnia 2009 r. można składać wnioski o przekształcenia mieszkań lokatorskich za grosze. Notatka ta widnieje na stronie głównej miasta w dwóch miejscach, w panelu głównym wiadomości oraz kalendarium ważnych miejskich wydarzeń.
        My również przypominamy, że Trybunał Konstytucyjny orzekł w tej sprawie niekonstytucyjność przepisów, które nakazał zmienić rządowi (prace nad zmianą ustawy nadal trwają). Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu na początku 2009 r. określił na łamach „Informatora Spółdzielczego” swoje stanowisko, zgodnie z którym nie będzie dokonywał tanich przekształceń mieszkań lokatorskich.
        Informujemy również, że Spółdzielnia po raz kolejny wystąpiła o odszkodowanie w wysokości ponad 46 tys. zł od Urzędu Miasta w Swarzędzu za brak lokali socjalnych, do których można by przeprowadzić osoby z wyrokami eksmisyjnymi. Wieloletni dłużnicy wobec Spółdzielni cały czas tworzą więc nowe długi, bo nie ma ich gdzie przeprowadzić. Osobom tym sądownie przyznano mieszkania socjalne (których w mieście brak), ponieważ obejmowała ich ustawa o ochronie praw lokatorów. Ustawa ta nie obejmuje właścicieli mieszkań na prawie odrębnej własności, którzy w takiej sytuacji eksmitowani są „na bruk”. Urzędowa „troska” o spółdzielców na stronie internetowej i zapewnianie że „warto zatem się spieszyć”, mogą więc być dyktowane tym, że im więcej osób się uwłaszczy, tym mniejsze są szanse na zapadnięcie kolejnych wyroków przyznających lokale socjalne. Tym mniej trzeba będzie ich wybudować lub – jak dotąd – tym mniejsze odszkodowanie zapłacić.